11 maja 2023 roku w Warszawie odbyła się 12. już edycja wydarzenia organizowanego przez Związek Banków Polskich oraz Wydawcę Miesięcznika Finansowego BANK. W tym roku zgromadziła rekordową liczbę ponad pięciuset uczestników z 403 banków. W spotkaniu wzięli udział mi.in. członkowie zarządów nadzorujących problematykę bezpieczeństwa banków, dyrektorzy i specjaliści komórek bezpieczeństwa informatycznego, ochrony informacji, ryzyka operacyjnego, audytu, compliance, prawnego oraz przedstawiciele pionu kredytowego i detalicznego.
Głównymi tematami tegorocznej edycji były zagrożenia i wyzwania związane z wojną hybrydową oraz nowe regulacje dotyczące AML, zapobiegania kradzieży tożsamości, a także zwalczania nadużyć w komunikacji elektronicznej. Ze względu na naszą długoletnią współpracę z klientami z sektora bankowego w zakresie dostarczania rozwiązań AML i antyfraud, prezentowane tematy i kierunki zmian są dla nas szczególnie istotne.
W trakcie pierwszej części spotkania eksperci poruszali kwestie związane z nowymi regulacjami i wyzwaniami dla sektora bankowego w Polsce. Rozmowy dotyczyły m.in. ustawy o zapobieganiu kradzieży tożsamości i sposobach zastrzegania numeru PESEL, ustawie o zwalczaniu nadużyć w komunikacji elektronicznej oraz regulacjach DORA i NIS2. Specjaliści podkreślali, że ze względu na powiązanie rachunków bankowych z profilem zaufanym, dostęp do rachunku w banku daje przestępcy dodatkowe możliwości przeprowadzenia oszustwa.
Druga części spotkania poświęcona była dyskusjom o metodach uwierzytelniania, cyfrowym bunkrze i o dyrektywie AML. Według prezentowanych statystyk ponad 80% incydentów cyberbezpieczeństwa zaczyna się od przejęcia konta, a ok. 30% udanych włamań pochodzi z wnętrza organizacji stąd potrzeba stosowania silnego uwierzytelnienia.
W zakresie AML – przed nami jest pakiet dużych zmian. Rozmowy dotyczyły także ewolucji praktyki związanej z weryfikacją beneficjenta rzeczywistego, co stanowi bardzo duże obciążenie operacyjne dla instytucji zobowiązanej. Kolejnym poruszanym tematem było Sektorowe Centrum AML (SCU AML) i potrzeba wymiany informacji również z firmami spoza sektora.
Tegoroczna edycja Forum Bezpieczeństwa Banków cieszyła się dużym zainteresowaniem, co miało swoje odzwierciedlenie w liczbie uczestników. Na zakończenie spotkania podkreślono współpracę środowiska bankowego z firmami infrastruktury bankowej oraz z administracją publiczną. Tego typu wydarzenia to świetna okazja do spotkań i rozmów z klientami, w trakcie których dzielimy się naszą wiedzą i doświadczeniem. Pozwalają także na wypracowanie skutecznych rozwiązania w zakresie AML/CFT. Dziękujemy uczestnikom Forum.