Sprawdź również:
Wizualizacja danych pozwala na atrakcyjne zaprezentowanie informacji, które w formie tabelarycznej mogą nie zawsze być dla odbiorcy łatwe do interpretacji. Zapewne dla wielu osób pełniących funkcje menadżerów lub osób na stanowiskach kierowniczych, powiedzenie „czas to pieniądz” nie jest tylko truizmem, a dewizą życiową.
Pomimo tego, że w zestawieniach tabelarycznych otrzymują oni wiele informacji często potrzebują szybko sprawdzić jak wygląda realizacja założeń biznesowych. Jedną z wizualizacji, która pozwala na przedstawienie procentu realizacji zakładanych planów jest wykres Procent Planu Kostki. Wizualizacja ta składa się z malutkich kostek czy cegiełek, z których każda reprezentuje 1% realizacji planu[1]. Oznacza to, że jeżeli zrealizowano np. 19% planu, to zakolorowanych zostanie dokładnie 19 kostek, a jeśli plan przekroczono i wynik wynosił 122%, to kolor otrzymają 122 kostki. Kostki układane są w taki sposób, że najpierw układana jest pewna ich ilość w poziomie (np. dziesięć), a następnie rozpoczyna się nowy rząd powyżej – znowu składający się z tej samej liczby kostek – i tak dalej.
Dokładna wartość realizacji planu w formie liczbowej przedstawiona jest na samej górze każdego "pojemnika z kostkami". Aby łatwiej było się zorientować czy udało się zrealizować plany i gdzie to się udało, a gdzie nie, pomocna może być linia realizacji planu, bądź też kolorowanie kostek od 1 do 100 innym kolorem niż te przekraczające wartość 100. Skoro nasz wykres składa się z cegiełek, to przyjrzyjmy się bliżej przykładowi z branży budowlanej. Załóżmy, że deweloper dysponuje siecią punktów sprzedaży nieruchomości w całym kraju. Aby łatwiej zarządzać poszczególnymi oddziałami, zostały one przyporządkowane do poszczególnych regionów. Każdy region miał założony plan sprzedaży, który powinien zrealizować w kwartale. Zrealizowanie założonego planu oznacza wynik 100%.
Jak widzimy na powyższym wykresie, trzy regiony zrealizowały plany sprzedaży. W regionie południowym wyniki sprzedaży o 48 punktów procentowych przewyższyły zakładany pułap, co możemy uznać za bardzo dobry rezultat. W przypadku regionu północnego oraz zachodniego, plan realizacji nie został wykonany. Dla menadżera informacje otrzymane w takiej postaci w szybki i czytelny sposób wskazują, w których regionach założone cele biznesowe zostały zrealizowane, a w których nie.
SZKOLENIA
Kostki są nowoczesną techniką wizualizacji dostępną w PS IMAGO PRO. Osoby zainteresowane zagadnieniem tworzenia dashboardów zapraszamy na szkolenie ST 2a. Wizualizacja informacji z użyciem raportów tabelarycznych i wykresów.
[1] Pojemność kostki można modyfikować.